Köpeklerin Ağzı İnsanların Ağzıdan Daha Mı Temiz?

Yedikleri mamadan mıdır bilinmez, bazı köpek sahiplerine göre köpeklerin ağzı sürekli olarak kokmaktadır. Bu sebeple köpeğimin ağzı kokuyor diyenlerin sayısı da oldukça fazladır. Peki köpeklerin ağzı neden kokar, köpeklerin ağzı insanların ağzından temiz mi gelin birlikte konuyu ele alalım.

0
528
köpeğimin ağzı kokuyor
köpeğimin ağzı kokuyor

Köpeğimin Ağzı Kokuyor

Şu zamana kadar muhtemelen köpeklerin neleri ağzına soktuklarını görmüşsünüzdür. Bu yüzden de bir köpeğin ağzının bir insanın ağzından daha temiz olduğuna inanmak oldukça zordur. Fakat yine de köpeklerin ağzının insanların ağzından daha temiz olduğuna dair birçok efsane ve yanlış algı vardır. Hatta bazı insanlar köpeklerin tükürüklerin iyileştirici özelliği olduğunu söylemektedir. Ayrıca insanlar köpeklerin kendi yaralarını yalamalarını bu eyleme bağlarlar. Fakat bir köpeğiniz varsa bu efsaneleri yıkacak gözlemler yapabilir ve ağızlarının hiç de temiz olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Köpeğinizin Ağzı Ne Kadar Temiz?

İşin aslı, köpeğinizin ağzının bakterileri ve diğer kötü organizmaları kendi ağzınız kadar dolu olmasıdır. Köpekler de birçok canlı gibi ağız kokusu oluşturabilen, hatta diş etlerinde renk değişikliğine sebep olabilecek periodontal hastalıklara yakalanma eğilimindedirler. Sonuçta insanların “köpek nefesi” olarak adlandırdıkları bir tabir bulunmaktadır. Köpeklerin ağız kokusu yeme alışkanlıklarından, ne kadar temiz ortamda yaşadıklarına dair birçok etken burada etkili olmaktadır.

Peki Bu Efsane Nereden Geliyor?

Köpeğinizin ağzındaki tüm kötü bakterileri aklınıza getirirseniz, muhtemelen hiçbir zaman köpeğinizin sizi yalamasına izin vermezseniz. Bu yüzden bunları düşünmemenizde yarar var.

Köpeklerin ağzı bakteri ve diğer patojenlerle doludur, ancak genellikle zoonotik değildir. “Zoonotik” terimi, hayvanlardan insanlara geçebilecek hastalıkları ifade eder. Gezegen üzerinde milyarlarca, hatta trilyonlarca farklı bakteri, mantar ve virüs vardır. Genellikle hayvanları etkileyen patojenler ile insanlar üzerinde etkili olan patojenler arasında çok fazla örtüşme yoktur. Bu sebeple içiniz rahat olabilir.

Bir köpeğin ağzında yaşayan bakteri türlerini parçalayacak olursanız ve bir insanın ağzında yaşayanlarla karşılaştırma imkanınız olsa, bir takım benzerlikler bulurdunuz.

Köpeklerin ağzındaki en yaygın üç bakteri, Actinomyces, Neisseria ve Porphyomonas‘tır. Bu üçünü kendi ağzınızda da bulacaksınız, sadece bu bakteriler köpeklerin ağzındakinden farklı soylardan gelmektedir. Bu sebeple köpeğinizin sizi hasta etme ihtimali oldukça düşüktür. Salmonella ve E. coli gibi köpekleri ve insanları etkileyebilecek bazı bakteriler var, ancak bunlar bir hayvanla herhangi bir temastansa bu bakteriler kümes hayvanları, pastörize edilmemiş süt veya meyve sularından daha çok bulaşır.

 Köpeğinizin yüzünü yalamasına endişe etmenize gerek yoktur, ancak köpeklerin ağız hijyenine dikkat etmeniz önemlidir. Çünkü çoğu köpek ve kedi üç yaşına gelene kadar bir takım periodontal, yani ağız ve diş hastalıkları geçirir. Eğer köpeğiniz izin verirse dişlerini fırçalamak ve sağlıklı bir beslenme planı uygulamak onun ağız ve diş sağlığını korumak için yapabileceğiniz mükemmel şeylerdir. Köpeğinizin düzenli olarak veteriner hekime muayene olmasını ve rutin bakımlarını da unutmamanızda yarar var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here