Köpekler mükemmel derecede sezgiseldir ve çevrelerinin farkındadır. İnsanlarının ne zaman mutsuz olduğunu ve hane halkı kargaşa içindeyken strese maruz kalabildiklerini biliyorlar. Bazı insanlar köpeklerin birinin ne zaman öleceğini veya ruhları görebileceğini tahmin edebileceğine inanır. Aşağıdaki yazımızda, köpeklerin bir nedenden ötürü hissedebilecekleri diğer şaşırtıcı olaylar var. 

1:DEPREMLER

Antik Yunanistan’a kadar olan kayıtlar, köpeklere, trajik bir depremden önce Helice şehrine kaçan köpekleri anlatıyor. Çin’de ayrıca sismik faaliyetten önce sıkıntı belirtileri gösteren köpek hikayeleri var. Her ne kadar köpekler çevrelerinin çok farkında olsalar da, bazı bilim adamları bir köpeğin işitmesinin çok algılayıcı olduğunu iddia ederler, zemin yüzeyinde çökmekte olan kayaları önceden duyabilirler. Bazı sismologlar köpeklerin pençeleriyle sismik aktivite hissettiğini düşünüyorlar. Her iki durumda da, depreme eğilimli bir bölgedeki bir köpek garip davranmaya başlarsa, davranışındaki değişiklikler göz ardı edilmemesi gereklidir.

2:Fırtınalar

Tıpkı depremlerde olduğu gibi, köpekler ufukta bir şeyler hissedebilir. Fırtınalar, köpekler fırtına başlamadan önce hissedebilecekleri bir elektromanyetik kuvvet yaratır. Köpekler ayrıca mükemmel duyma duyularını kullanırlar ve gök gürültüsünü birkaç km öteden duyabilirler. Koku duyuları bir insandan 100 kat daha hassastır ve ayrıca havadaki elektrik akımını koklayabilir.

3: Hastalık (Kanser Dahil)

İnsanlar, bazı kanser ve diyabetler gibi hafif hastalık kokularını yayarlar. Başka bir insanın tespit edemeyeceği kadar incedir, ancak köpeğin inanılmaz koku alma duyusuyla, olabilecek bir şeyi koklayabilirler. Bir köpek, sahibinin vücudunda belirli bir bölgeyi takıntılı bir şekilde kokluyorsa, doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

4:Nöbetler

Bazı köpekler, özellikle nöbet uyandıran köpekler olmak için eğitilmiştir. Bu köpeklere, yaklaşan bir krizden önce sahiplerini uyarmaları öğretilir. Bazen sahiplerinin herhangi bir şey hissetmemesine rağmen oluşacak problemleri hissederler ve ellerinden geldiğince yardım çağırırlar. Aslında bütün köpekler yaklaşmakta olan bir nöbet belirtilerini tanımak için eğitilmemiş. İçgüdüsel olarak ne olacağını biliyorlar, ama kimse bir köpeğin bunu nasıl hissettiğini tam olarak bilmiyor.

5:Hamilelik

Hamile kadınların doğum eyleminin başlangıcını öngören köpeklerin raporları belgelenmiştir. Uyarı işaretleri arasında köpeklerin hamile sahiplerinin sanal gölgesi haline gelmeleri hamile olan kadının çevresinde dolanmaları, doğumdan önceki gün veya doğum günüdür. Bu köpeklerin yeni neşe kaynağı için nasıl hazırlanacağını içgüdüsel olarak bildiklerini için, hamileliğin fiziksel geçişini veya “emek kokusu” veren kadının algılanmasından doğum sürecenin yaklaştığını köpeğinizin hareketlerinden algılayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz