Muhabbet kuşu, evde en çok beslenen hayvanlardandır. Minik bir bünyeye sahip olan muhabbet kuşları, taklit yetenekleri ile de en çok beğenilen hayvanlardan biridir. Ancak hassas bir bünyeye sahip olan muhabbet kuşlarının bakımına çok dikkat edilmelidir.

Muhabbet Kuşu Kafes Seçimi

Kafes seçimi, muhabbet kuşu bakımı için temel etkendir. Muhabbet kuşunun fiziksel yapısına göre en uygun kafesin seçilmesi gerekmektedir. Hareketli olan muhabbet kuşları için büyük kafesler tercih edilmelidir. Ev ortamında da aktivitede bulunan kuşlar, yaşamlarının çoğunu kafeslerinde geçirirler. Hem kuşun psikolojisinin düzgün olması hem de kendini daha rahat hissetmesi nedeni ile geniş kafesler seçilmelidir.

Kafeslerin malzemelerinin de uygun yapı ve kalitede olması önemlidir. Boya içeren, renkli ya da kurşun yapıdaki kafesler tercih edilmemelidir. Muhabbet kuşları, kafeslerinin çevresini kemirmektedir. Bu nedenle aşınmayan türden maddelerin seçilmesine dikkat edilmelidir. Buna göre, metal yapımı kafeslerin seçilmesi daha doğrudur.

Kafes İçi Ekipmanlar

Muhabbet kuşlarının temel anlamdaki ihtiyaçlarının karşılanması için bazı ekipmanların kafeslerde bulunması gerekir. Ayrıca bu ekipmanların temizliğine de çok dikkat edilmelidir. Kafes altlığı seçiminde basit materyaller tercih edilmelidir. Talaş, kedi kumu ya da odun parçaları gibi malzemelerin yerine kağıt kullanılabilir. Diğer maddelerin tozlu olması nedeni ile kağıt önerilmektedir. Kağıt tercih edildiğinde dışkılama süreci de rahat bir şekilde takip edilmektedir.

Kafesin Konumu

Narin kanatlı olan muhabbet kuşlarının kafes konumu belirlenirken dikkat edilmelidir. Oda sıcaklığı ile rüzgar gibi etmenlere dikkat edilerek seçim yapılmalıdır. Kafesin sürekli temiz hava alıyor olması önemlidir. Ayrıca gün ışığından da faydalanmalıdır.

Muhabbet Kuşunun Tırnakları

Kanatları aşırı şekilde uzayan muhabbet kuşları, uzun tırnaklar nedeni ile tünek üzerinde çok fazla duramazlar. Bunun yanında, ev içinde gezmesi için bırakıldığında perde, tül, halı gibi alanlara takılmaktadır. Bu nedenle kuşların tırnaklarının kesilmesi gerekmektedir.

Muhabbet Kuşu İçin Yem Seçimi

Muhabbet kuşlarının bakımı için çeşitli besinler kullanılabilir. Tek tür yemek yerine sürekli değiştirilen besinler muhabbet kuşlarının daha sağlıklı olmasını sağlar. Açık olarak satılan muhabbet kuşu yemleri ucuz olsa da kalitesiz ürünlerdir. Bu nedenle pakette olarak markasını bildiğiniz ürünleri almanızı tavsiye ederiz. Aksi halde açıkta satılan yemler kullanıldığında, kalitesiz beslenmeden dolayı evcil hayvanınızda çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir. Dolayısıyla bu da size ekstra maliyet yaratır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz