Papağan çeşitlerinin küçük versiyonlarından olan muhabbet kuşu, evcil bir havyan türüdür. Hem ilgiyi hem de bakımı çok seven muhabbet kuşları, öğretildiği zaman bazı kelimeleri söyleyebilen cana yakın bir hayvandır.

Çok hassas bir yapısı olan muhabbet kuşlarının çok kolay hasta olduğu görülür. Aşağıda muhabbet kuşu hastalıkları anlatılmıştır. Bu hastalıkların nasıl tedavi edilebileceğine de yer verilmiştir.

 Eğer aşağıda anlattığımız hastalıkların dışında bir sorunla karşı karşıya kaldıysanız konuya yorum olarak muhabbet kuşunuzun hastalık belirtilerini yazın, size ve benzer sorunu yaşayan muhabbet kuşu sevenlere yardımcı olalım.

Muhabbet Kuşlarında Sindirim Sistemi Rahatsızlığı

Muhabbet kuşlarının hatalı beslenmesi nedeni ile bu hastalık görülmektedir. Mikroplu olarak verilen gıdalar kuşların sindirim sistemini bozmaktadır. Karın bölgesinde görülen yeşilimsi damarlar, kararma ve kızarıklıklar hastalığın temel belirtisidir. Bu hastalığın oluşmaması için kuşların yemliği daima temizlenmelidir. Sindirimi zor olan besinlerin verilmemesine de dikkat edilmelidir.

Muhabbet Kuşlarında Mantar Hastalığı

Tüyleri dökülen ya da kelleşen kısımlarında kızarıklık ve pullanma olan kuşlarda mantar hastalığının varlığından şüphelenilir. Bu hastalık bulaşıcıdır. Bu nedenle evde başka kuşlar varsa, kafeslerin ayrılması gerekmektedir. Kuşun kafesi, yemliği ve suluğu çok iyi bir şekilde temizlenmelidir. Ayrıca kuşun suyuna mantar hastalığı için veterinere danışarak alınan damla eklenmelidir. 1 hafta süresince kuşun suyu temizlenerek verilmelidir.

Muhabbet Kuşlarında Solunum Yolu Hastalıkları

Kuşların genelinde görülen bu hastalık, enfeksiyon nedeni ile oluşmaktadır. Solunum yolu hastalığı olan kuşlar, nefes alırken zorlanırlar. Boğazı tıkanmış gibi bir hava veren kuşlar, sürekli olarak ağızlarını kapatıp açarlar. Bunun yanında çok fazla kuyruğunu sallarlar. Bu durumdaki kuşlara mutlaka antibiyotik bir tedavi uygulanmalıdır. İçme suyuna vitamin ve ilaç koyularak düzenli şekilde temizlenmelidir.

Muhabbet Kuşlarında Çiçek Hastalığı

Kuşlar için çok tehlikeli olan hastalıklardan biri çiçek hastalığıdır. Bu hastalığın ölüm ile sonuçlanması büyük olasılıktır. Ancak doğru ilaçlar ile doğru tedavi uygulandığında hastalık önlenebilir. Bulaşıcı bir hastalıktır ve kuşların göz çevresinde, gagalarında ya da ayaklarında görülür. Bu kuşlara mutlaka aşı yapılmalıdır.

Muhabbet Kuşlarında İshal

Kuşlarda iki tür ishal hastalığı görülür. Mikroplu olan ishal hastalıklarında ilaç ile tedavi yöntemi uygulanır. Eğer ishal mikroplu değil ise, kuş sahibinin uygulayacağı tedavi ile hastalık geçmektedir. Mama verilen kaba haşlanmış patates koyulur ve kaybedilen suyun kazandırılması için marul ile ıspanak yaprakları yuvaya asılır.

Muhabbet Kuşlarında Ses Kısıklığı

Bu sorunun belirtisi ses kaybıdır. Çok fazla ötme nedeni ile ses kısıklığı oluşabilmektedir. Bu durum zamanla geçer ve sadece vitamin verilmesi yeterlidir. Korku gibi bir durum yaşayan kuşun da sesi kısılabilir. Bu duruma neden olan korkunun ortadan kaldırılması gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz