Muhabbet Kuşu Sahibine Nasıl Alıştırılır?

0
11
muhabbet kuşu
muhabbet kuşu

Muhabbet kuşu sahibine kolay alışan kuş türlerinden biridir. Fakat yeni bir ortama giren muhabbet kuşları kimi zaman çekingen kimi zaman güvensiz olabilir. Yine de bu kuşların ilgisini ve sevgisini kazanmak sizin elinizdedir. İşte evcil hayvanınızın sevgisini ve ilgisini kazanmak için yapılması gerekenler

Muhabbet Kuşu Kafesi

Kuşlar çevrelerini sıkça gözlemleyen canlılardandır. Bu nedenle siz de muhabbet kuşunuzun kafesini pencereye yakın veya ferah bir yere koymanızda fayda var. Ayrıca muhabbet kuşları kendi yaşam alanlarının sürekli olarak değiştirilmesinden de hoşlanmazlar. Kafesin yerini belirlerken dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar vardır. Bunlar sakin, konforlu ve kuşunuzun kendini rahat hissedeceği bir yer olmasıdır.

Muhabbet kuşunun size alışması için kafese yakın olmanız gereklidir. Bu canlılar sosyal canlılardır ve çevrelerinde duydukları her ses de onların dikkatini çekmektedir. İlgilerini çeken her sese tepki verirler. Diğer bir anlamla muhabbet kuşları ev içinde olan her harekete dikkat kesilir.

Muhabbet Kuşunu Kendinize Alıştırmak Biraz Zaman Alabilir

Eğer muhabbet kuşunu yeni sahiplendiyseniz, kuşunuzu kendinize alıştırmak biraz zaman alabilir. İlk olarak onu bir süre kafesinin içinde tutun ve sizi gözlemlemesine fırsat tanıyın. Kuşunuz kafesin içindeyken hafiften parmağınızı uzatın ve onunla konuşmaya başlayın. Muhabbet kuşunuz çekingen davranıyorsa bir süre daha onu rahat bırakın.

Muhabbet kuşunuz kafesine alıştıktan sonra nazikçe onunla temasa geçin. Kafesinin kapağını açıp onu yavaşça sevmeye çalışın. Onu severken ani hareketlerden kaçının ve tatlı bir ses tonuyla konuşmaya çalışın. Ancak dediğimiz gibi muhabbet kuşu korkar ya da çekingen tavırlar sergilerse ısrarcı olmayın.

Muhabbet Kuşunu Elinizle Besleyin

Sevimli dostunuz parmağınıza gelmeyi kabul ettiğinde bu size güvendiği anlamına gelir. Onların bu güvenine karşılık siz de diğer elinize biraz kuş yemi alarak beslemeye çalışın. Dilerseniz muhabbet kuşu kafesine salıncak, çan, ayna gibi kuş oyuncakları alarak da onu mutlu edebilirsiniz. Böylelikle muhabbet kuşunuzu stresten ve korkudan uzak tutmuş olursunuz. Bu da onların sağlıkla büyümesine ve size karşı sevgi dolu olmasına katkıda bulunur. Kuşunuzla sürekli konuşmanız ona değer verdiğinizi gösterir ve aranızdaki bağı güçlendirir. Kuş ödül yemleri ve krakerle de onları sevgisini ve ilgisini kazanmada işiniz oldukça kolaylaşır.

Muhabbet kuşunuz size alıştıktan sonraki süreçlerde onu asla kendi haline bırakmayın. Aksi halde kuşunuz strese girer ve sağlığı bozulur. Ailenizin bir parçası olduğunu göz önünde bulundurarak sık sık onunla ilgilenin ve bakımı konusunda da size muhtaç olduğunu unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here