Muhabbet Kuşunun Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

0
192
muhabbet kuşu cinsiyeti
muhabbet kuşu cinsiyeti

Muhabbet kuşlarının cinsiyetini ayırt etmek, bilgi sahibi olmayan hayvanseverler için zor gibi görünebilir. Ancak bu sadece küçük birkaç bilgi eksikliğinden kaynaklanır. Bu basit gözlemler sayesinde siz de muhabbet kuşunuzun cinsiyetini rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz. Öncelikle muhabbet kuşunuzun yaşı, burun rengi ve davranışları gözlemlenmelidir.

Muhabbet Kuşu Yaş Belirleme

Muhabbet kuşunuzun cinsiyetini öğrenmek için öncelikle iyi bir gözlemci olmanız gerekiyor. Muhabbet kuşunuzun kafasının üzerinde bulunan yatay çizgiler burnuna kadar ulaşır. Bu yatay çizgiler küçük dostunuz yaşlandıkça kaybolur. Bir sonraki adımda ise, muhabbet kuşunuzun göz yapısını inceleyin. 4 aylık olana kadar muhabbet kuşlarının gözleri simsiyahtır. 4 – 6 ay arası gözler hafif bir şekilde grileşir ve 6 – 8 ay arasında gözün çevresinde gri bir halka oluşur. 8 ay bittiğinde sonra ise muhabbet kuşu artık yetişkinliğe ulaşmış olur. Gözünün etrafında oluşan gri halka beyaz rengine döner.

Muhabbet Kuşunun Burun Rengi

Dişi muhabbet kuşlarının burun rengi genellikle koyu kahverengi, açık kahverengi, açık pembe tonları, beyaz ve kirli beyaz rengindedir. Burun deliklerinin etrafı ise beyazdır. Erkek muhabbet kuşlarında ise, burun rengi genellikle koyu mavi, açık mavi, parlak mavi ve koyu pembe tonlarıdır. Ancak muhabbet kuşlarının üreme dönemlerinde burun renginin değişiklik gösterdiği unutulmamalıdır.

Muhabbet Kuşlarında Davranış Gözlemleme

Muhabbet kuşlarında belki de en basit cinsiyet belirleme yöntemidir. Erkek ve dişi muhabbet kuşlarının davranış şekli farklılık gösterir. Dişi muhabbet kuşları erkek muhabbet kuşlarına göre oldukça hareketsizdir ve dişiler erkeğe göre daha fazla agresiftir davranır, ötüş şekli kısadır. Erkek muhabbet kuşları ise dişiye göre daha uzun öter ve ötme sırasında kafalarını sallarlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here