Pug Köpek

Pug köpekler sevimli görünüşleri ile köpekseverlerin oldukça dikkati çeken köpek ırklarındandır. Apartmanda beslemeye de uygun olan pug köpek ırkı oldukça narindir.

0
29
pug köpek
pug köpek

Pug köpekler küçük boyutlarıyla oldukça sevimli gözüken köpeklerdir. Sevimli yüzleri ve kendine has karakterleriyle gerek çocukların gerekse köpekseverlerin oldukça ilgisini çekmektedir.Çocuklarla çok iyi anlaşan pug köpek cinsi ısırma eğilimlerine sahip olmalarına rağmen oldukça sevecen tavırlar sergilemektedirler. Ev içinde hareket etmeyi çok sevmeyen pug köpekler, hem bahçe hem de apartmanda beslemeye uygun köpek ırklarıdır.

Pug köpek cinsinin bilinen diğer adları da Mops köpek cinsi ve Carlin köpek cinsidir. Bu köpeklerin genel olarak rengi gümüş veya kayısıya çalan kahverengi oldukları görülür. Pug köpeklerin pati ve ayak kısımları ise siyah renkte olmaktadır.

Pug Köpeklerin Özellikleri

Pug köpek ırkı narindir ve evde bakılmaya uygundur. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk havaları sevmezler. Bacakları düz, kısa ve oldukça güçlüdür. Yüzlerindeki buruşuk ifade yaşlı oldukları izlenimini verir. Mevsim geçişlerinde tüy dökerler ve uyumayı oldukça çok severler. Boğazına düşkün olan pug köpeklerin bazı zamanlar köpek mamasını önlerinden almak gerekebilir. Sağlıklarının bozulmaması için de sık sık egzersiz yapmalıdırlar.

Pug Cinsi Köpek

Bu sevimli canlıların genel olarak mutlu olduğunu ve zaman zaman yaramazlık yapmayı seven inatçı tavırlarının da olduğunu söyleyebiliriz. Pug köpekleri eğitmek zor olabilir, çünkü eğitimden hiç hoşlanmazlar ve çabuk sıkılabilirler. Oldukça zeki olan bu köpek türü sahiplerinin ses tonlarına karşı duyarlıdır. Bir köpeğe asla ceza vermeye gerek olmadığı gibi, bu ırk köpeğe de ceza verilmemelidir. Sizin ne söylediğinizi gayet iyi anlayabilirler. Gereksiz havlamayan pug cinsi köpekler çocuklarla da iyi geçinirler. Bazı zamanlar eve gelen misafirlerden hoşlanmayabilir, bazı zamanlar da şaşırtıcı bir şekilde oldukça iyi anlaşabilirler.

Pug Yavru

Pug yavru köpekler yeterince sık köpek maması yemedikleri takdirde hipoglisemi adı verilen düşük kan şekeri hastalığına yakalanma eğilimindedirler. Bu nedenle yavru pug köpeklerin günde 4 öğün beslenmesini öneririz. 6 aylık olduklarında pug yavrusunun öğün sayısını önce 3’e, birkaç hafta sonra da 2’ye düşürebilirsiniz.

Bazı pug yavrularında çift katmanlı kürk görülürken, bazılarında tek katman gözükür. Çift katmanlı kürke sahip olan köpeklerde düzenli olarak tüy bakımı yapılırsa çok tüy dökmezler. Kırma pug yavru köpeklerinde ise tek katmanlı kürk bulunduğundan tüy bakımı daha kolay ve onlar da fazla tüy dökmezler.

Pug Köpek Cinsi ile Geçirilen İlk Günler

Pug köpek cinsine eve geldiği ilk gün fazla ilgi göstermek kimi zaman olumsuz bir etki yaratabilir. Bu yüzden evin diğer üyeleriyle uzaktan tanışmalıdır. Mümkünse ilk günler eve misafir kabul etmemek de doğru bir süreç olacaktır. İlk günlerde köpeğinizi kucaklamak sevmek yerine onun size gelmesini, sevdirmesini bekleyin. Aksi durumlarda onun istemediği davranışlarda bulunup huzursuz olmasına sebebiyet verebilirsiniz.

Yavru pug köpeklerinin ilk günlerinde tutarlı olmak, iyi davranışlarında onları ödüllendirmek, kötü davranışlarında ise ceza vermeden net bir tavırla yaptığı davranışın doğru olmadığını iletmek oldukça önemlidir. Pug köpek cinsine eve geldiği ilk gün fazla ilgi göstermek kimi zaman olumsuz bir etki yaratabilir. Bu yüzden evin diğer üyeleriyle uzaktan tanışmalıdır. Mümkünse ilk günler eve misafir kabul etmemek de doğru bir süreç olacaktır. İlk günlerde köpeğinizi kucaklamak sevmek yerine onun size gelmesini, sevdirmesini bekleyin. Aksi durumlarda onun istemediği davranışlarda bulunup huzursuz olmasına sebebiyet verebilirsiniz. Yavru pug köpeklerinin ilk günlerinde tutarlı olmak, iyi davranışlarında onları ödüllendirmek, kötü davranışlarında ise ceza vermeden net bir tavırla yaptığı davranışın doğru olmadığını iletmek oldukça önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here