Sibirya Kurdu Husky

0
20

İlk bakışta dikkat çekici görüntüsü sonrasında tüyleri gözleri ile tam bir kuzeyli olan sibirya kurtları, o kadar dikkat çekicilerdir ki kendinelerine özel çekilen filmlerde bulunmaktadır. Sert görüntülerinin aksine, çok sevecen ve iyi bir dost olabilirler. Zaman zaman agresif ve inatçı davranışlar sergileyip size zor durumlar yaşatabilirler.

Sibirya Kurdunun Özellikleri

Husky yani sibirya kurtlarının yapıları dikdörtgen şeklinde ve orta boyutlu kabul edilen vücut yapısı bulunmaktadır. Yetişikin erkek sibirya kurtlarının yüksekliği ortalama olarak 53-60 cm ağırlıkları ise 20-28 kg arasındadır. Yetişkin dişilerin ise bu oran 50-56 cm yükseklikleri ağırlıkları ise 15 ile 23 kg arasında değişmektedir. Sibirya kurtları genelde alman kurtlarına benzeyen orta büyüklükte,vücutla orantılı ve tepesi hafif yuvarlak şekilde kafa yapısına sahiptirler. Orta uzunlukta şahinlere benzeyen burunları kahverengi, mavi renkte badem şeklindeki göz yapıları bulunmaktadır. Göz renkleri çift renk yani mavi kahverengide olabilir. Kulak yapıları orta büyüklükte ve üçgen şeklinde kafalarının üst kısımlarında dik şekilde bulunmaktadır. Kulak yapıları ise kalın, tüylü ve arka kısmı hafif kavislidir. Kuyrukları tilkilerin kuyruğuna benzer ve herhangi bir olay sezdiklerinde kuyrukları orak şeklini alır. Sibirya kurtlarının kürkleri çift katmanlı olduğu için soğuk hava şartlarında herhangi bir zorluk çekmezler. Tüyleri orta uzunlukta hiçbir zaman temiz ve pürüzsüz silüetlerini bozacak kadar uzun olmaz. Sibirya kurdunun kürkü yoğun ve yumuşak tüylerinin dökülmesi ise sezonunda üst katmandaki tüylerden oluşur ve bu dökülen tüyler çok normaldir.

Sibirya Kurdu Sağlığı

Sibirya kurtları genel olarak sağlıklı köpek cinslerindendir ve bu türe özel bilinen bir hastalık bulunmamaktadır. Huskylerde görülen rahatsızlıklar (hipotiroid, retinal atropi, katarakt, kornea distrofisi) bunlara dikkat etmeniz köpeğinizin sağlıklı bir ömür geçirmesine yardımcı olacaktır. Sibirya kurtlarının 12 ile 14 yıl arasında bir yaşam süreleri vardır.

Sibirya kurtlarının karakterleri ve Huyları Hakkında


Sibirya kurtlarının gücü ve zekaları ile saygı duyulan köpekler arasındadır. Köpeğinizi eğitim alması için bir eğitmenden yardım alacağınızda eğitmenler bu duruma çok sevinir çünkü komutları çabuk öğrenirler, her koşula ve duruma uyum sağlayıp kolay adapte olurlar. Fakat dikkat etmeniz gereken durumlar vardır eğer bir sibirya kurdunu meşgul ve tatmin edemezseniz kolay sıkılırlar ve etrafı yıkıp dağıtabilirler. Bunun nedeni kızak köpeği oldukları zamanlardan gelen genetik miraslarından Alfa yani bir lidere sahip olmaları gerektiğinden kaynaklanmaktadır. Başlarına buyruk bırakıldıklarında, yaramaz,inatçı olabilirler. Bu sebep ile en az onun kadar dominant olmanız gerekmektedir ki sizin sözünü dinlesin. Ancak bunlar sizi korkutmasın huskyler sevimli, nazik ve oyuncu köpeklerdir ve diğer köpek türlerleri ile çok iyi anlaşırlar ve aynı zamanda ailelerine çok bağlı olurlar. 

Sibirya kurtlarının enerjiler çok yüksektir etrafı keşfetmeyi yorulmadan saatlerce yürümeleri sizin için bir avantajdır çünkü doğa yürüyüşlerine ve koşulara çıktığınızda onları da yanınızda götürebilir beraber güzel zamanlar geçirebilirsiniz. İsmindende anlaşıldığı sibiryanın soğuklarında hayatlarını sürdürmüş bir ırk oldukları için soğuk havalarda dışarıda yaşamlarını sürdürebilirler, ancak bu demek değildir ki sizinle aynı ortamda zaman geçiremez aksine ailesine bağlılığından dolayı dışarıda olduğu kadar ailesiylede hayatlarını geçirmekten hoşlanırlar. Sibirya kurtlarının havladığını çok göremezsiniz ancak ulumayı çok sevdikleri için komşularınızla sorun yaşamamak adına uygun eğitim metodları ile sibirya kurdunuzun bu tür davranışlarını yatıştırabilirsiniz.

Sibirya Kurtları Beslenmesi

Sibirya kurtları beslenmesinde yaşına uygun, besleyici öğeleri içeren mamalarla beslemeniz gerekmektedir. Evinizde yaptığınız yemeklerden kalan artıkları vermeniz onların sindirim sistemini bozabilir. Ev yemekleri yerine köpekler için üretilen küçük bisküvi parçaları veya kuru mama tanecikleri eğitim sırasında ise ödül mamaları vermeniz sağlıkları açısından çok daha yararlı olacaktır. Dikkat etmeniz gerekenler ödül mamasını çok fazla vermemeniz gerekmektedir çünkü obeziteye neden olabilir. Eğer sibirya kurdunuz spor ile ilgili aktiviteler veya yorucu tempoda iş yaptırıyorsanız. Sevimli dostunuzun yiyeceklerindeki protein seviyesini köpeğinizin yaşam tarzına göre ayarlamanız gerekmektedir. Eğer bunları doğru şekilde ayarlayamıyorsanız beslenme ile ilgili veterinerinize danışabilir veterinerinizden beslenme şeklini oluşturacak programlar alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here