Sultan Papağanı

0
26
sultan papağanı
sultan papağanı

Sultan papağanı, papağan türleri arasında en çok sevilen kuşlardan biridir. Kökenleri Avustralya’ya dayanmaktadır. Zahmet gerektirmeyen bakımları sayesinde her ortamda beslenebilir. Aileler için de ideal bir evcil hayvandır. Kendilerine has görüntüleriyle dikkat çekmektedirler. Meraklı ve oyuncu karakter yapısıyla adeta neşe kaynağıdırlar. Sultan papağanın eğitilmesi oldukça kolaydır ve birçok kuş sahibine göre Sultan papağanı en kolay eğitilebilen kuşlar arasındadır. Ömürleri ortalama olarak 15 yıl olan bu papağanlara iyi bakıldığı takdirde 22 yıla kadar yaşayabildikleri görülmüştür.

Sultan Papağanı Genel Özellikleri

Sultan papağanlarının beyaz, sarı ve gri renkleri bulunmaktadır. Yanaklarının ve kulaklarının belli kısımlarında turuncu renkte tüyler vardır. Bu fiziki özelliği onları diğer türlerden ayırmakta oldukça işe yarar.

Erkek sultan papağanın vücudu koyu renkte olur ve göz çevreleri sarı tüylerle kaplıdır. Sesleri gürdür ve çok konuşurlar. Dişi sultan papağanı ise erkek olanlara göre daha soluk renklidir ve daha az konuşurlar. Sesleri de daha hafif tonda olan dişiler sadece birkaç ötüşü anca çıkarabilmektedirler. Bu sebeple eğer kuşunuzun konuşmasını istiyorsanız alacağınız sultan papağanının cinsiyeti erkek olmalıdır.

Sultan papağanı kafes kuşları arasında evcilleştirilmeye ve konuşturulmaya en yatkın olan kuşlar arasındadır. Yine bazı sultan papağanları kendi türüne göre daha zor eğitilebilir. Oyun oynamayı çok severler. Sakin yapıda olan karakterleri insanlarla yaşamaya uygundur. Kısa zamanda insanlara alışırlar ve tıpkı bizde olduğu gibi farklı karakter yapıları olabilir. Genelde 12-14 haftalık olduktan sonra konuşmaya başlarlar. Sultan papağanları sadece birkaç kelime konuşabilirler. Dişi olanlar tek sıra sabit bir ses çıkarabilirken, erkek sultan papağanları ise korna ya da kapı ziline benzer bir ses çıkarabilir. Zaman zaman hareketleriyle size bir şeyler anlatmak istiyor olabilirler. Doğal ortamlarında uzun süre havada kalabilme ve uçabilme yeteneğine sahiptirler. Bulundukları ortamdan rahatsızlık duyarlarsa çığlık atabilirler. Sultan papağanlarının doğada en çok rastlanan rengi gridir. Ayaklarında tüy bulunmaz ve bu sebeple üşüdüklerinde en çok ayakları etkilenir.

Sultan Papağanı Çeşitleri

Sultan papağanın bilinen 8 çeşidi vardır. Bazı çeşitleri de doğada mutasyona uğrarken bazıları da üreticiler tarafından farklı türlerle çiftleştirilerek mutasyona uğramıştır. Her türün kendine has özelliği bulunmaktadır. Kafes kuşu olarak beslenmeye en uygun Sultan papağanı türleri ise şöyledir;

Albino Sultan Papağanı

Albino papağanın vücudu beyaz, gözleri ise kırmızıdır. Vücutlarında başka bir rengin olmaması melanin pigmentine sahip olmamalarında kaynaklıdır. Albino sultan papağanı en az rastlanan Sultan Papağanı türüdür.

Cinnamon Sultan Papağanı

Cinnamon Sultan Papağanının vücut rengi açık gridir. Kanat kenarlarında 2 cm kalınlığında beyaz şeritler bulunur. Yüzlerinde ise turuncu benekler olan bu papağanların yüz renkleri cinsiyetlerine göre değişebilir. Ayrıca gagalarında ve ayaklarında az miktarda siyah renk olabilir.

Lutino Sultan Papağanı

Bu papağan türünün sarı ve beyaz renkleri bulunmakta olup, turuncu benekleri vardır. Kanatlarında sarı renkler olabildiği gibi yüzlerinde de sarı renklere rastlanabilir. Hatta vücudu tamamen sarı renkte olan Lutino sultan papağanlarına da rastlanmaktadır. En çok rastlanan sultan papağanı türlerinden biri olan bu kuşun gaga ve ayak kısımları pembedir.

Normal Grey Sultan Papağanı

Renkleri koyu gridir. Üzerlerinde turuncu benekler görülebilir. Kanat kısımlarında ise beyaz şeritler vardır. Yüz renkleri cinsiyetlerine göre farklılık gösterebilirken ayak ve gagalarında siyahlıklar vardır. Kanatlarının altından başlayan ve sonlarına kadar uzanan sarı ve yatay çizgilere rastlanır.

Pearl Sultan Papağanı

Bu papağan türünün bir tüyünde 2 renk birden bulunur. Kök kısımlarına doğru yer alan renkler uç kısımlara doğru gittikçe değişmektedir. Anne ve babasının renklerine göre tüy renkleri değişkenlik gösterebilmektedir. Pearl Sultan papağanın üzerinde turuncu benekler görülebilir.

Pied Sultan Papağanı

Pied Sultan papağanının vücutlarında sarı, beyaz ve gri renkler bulunur. Yüz ve kanatları daha açık renktedir. Kana üzerinde gri tonlar görünüp renk dağılımları kuştan kuşa farklılık gösterebilmektedir. Yüzlerinde turuncu benekler bulunur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here