Tavşan

0
28
tavşan
tavşan

Tavşanlar dünyada ve ülkemizde oldukça çok beslenen evcil hayvanlar arasında yerini almaktadır. Memeliler grubunda yer alan tavşanlar sıcak kanlı hayvanlardır. Tıpkı hamsterlar gibi tavşan türü de gündüz uyumayı gece ise hareketli olmayı severler. Tavşanlara iyi bir yaşam ortamı sunmak için bakıldığı yerin gürültüden uzak olması lazım. Aksi halde tavşanlar strese girebilirler.

Gözleri iri olan bu canlıların arka bacakları ön bacaklarına göre daha uzundur. Tavşanların kuyrukları kısa ve genelde ponpon tarzındadır. Kulakları ve bıyıkları uzundur. Ortalama ömürleri 8 sene olan tavşanların yaşaması için gerekli olan sıcaklık oda sıcaklığıdır. Tavşanların boyları 30 ile 60 cm arasıdır ve ağırlıkları 3 kg ile 10 kg arasında değişir.

Tavşan Ne Yer?

Tavşan beslemek oldukça keyifli bir o kadar da sorumluluk isteyen bir konudur. Peki tavşan ne yer diye birçok insanın aklında bu evcil hayvanı sahiplenmeden önce merak duygusu ortaya çıkabilir. Tavşanlar otçuldur ve ot yerler. En sevdikleri yiyecekler ise marul, salatalık, yonca gibi bitkilerdir. Günlük su ihtiyaçları ise yaklarşık olarak yarım litre kadardır. Tavşanlar yemeğe düşkün hayvanlar olarak bilinirler ve ortamala olarak sebzeler dışında 350 gr tavşan yemi yiyebilirler.

Tavşanlar Senede Kaç Kez Doğum Yapar?

Tavşanlar senede 6 ile 7 kez doğum yapabilir, gebelik süreleri ise ortalama 1 ay sürer. Tavşanlar doğum yaptığında 4 ile 12 yavru doğurur. Tavşan yavrusu tüysüz, gözleri kapalı olarak hayata gelir. Gözleri açılasıya kadar, yürümeyi öğrenene kadar anne tavşanlara ihtiyaç duyarlar. Anne olan tavşanlar yaklaşık 20 gün yavrusunu emzirir ve 1 aylık olduklarında yavruları kendi hallerine bırakırlar. Yavru tavşanlar büyüyene kadar insanlar tarafından ellenmemek gerekir. Çünkü ele alındığında elinizin kokusu yavrulara geçeceğinden anne tavşan yavrusunu dışlar, ölüme terk eder. Yavru tavşanlar yaklaşık 10 ayda ergenliğe kavuşur.

Tavşan Hakkında Bilgi

Bu sevimli canlıların kulakları oldukça gelişmiştir. Tavşanlar duydukları her ses şaşkınlık gösterir. Bu sebeple başka canlıların yaklaşması durumunda hemen kaçabilirler. Tavşanlar oldukça hassas canlılardır ve ele alınmaktan keyif almazlar. Tavşanların burnunda dokunma hücreleri vardır ve koku alma duyuları da oldukça gelişmiştir. Üst dudaklarında ise 20 ile 25 adet duyum iplikçikleri vardır, aşağı yukarı hareket eder.

Tavşan Nerede Barınır?

Tavşanlar sosyal canlılardır. Bu yüzden çift olarak beslenmelidir. Diğer senaryoda strese girebilirler. Ancak sadece kendi türüyle beslenmelidir. Yoksa yine strese girebilirler. Tavşanlar tuvalet eğitimini kolay kazanabilen canlılardır. Tavşanlar asla kulaklarından tutularak kaldırılmamalıdır. Bu hareket oldukça yanlıştır, tavşana zarar verebilir.

Tavşanlar mutlaka kafes içinde bakılmalıdır. Kafeste de taban malzemesi olmalıdır ve bunun için de ideal olan malzeme talaştır. Tavşan kafesinin içinde temiz ve sürekli taze su olmalıdır. İştahı olamayan ve güçsüz düşen tavşanlar için haftada bir sularına damlatılmak üzere tavşan vitamini kullanılabilir. Yapıları gereği tavşanlar hareketlidir ve uzun süre kafeste kalmamalıdırlar. Mümkün olduğunda tavşanı dolaşması için serbest bırakmaya özen göstermeniz gerekir. Dilerseniz bahçenizde evcil hayvanınızı bir süre gezdirebilir, açık alanlarda kontrolün sizde olması halinde serbest bırakabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here