Ana Sayfa Kedi Van Kedi Irkı

Van Kedi Irkı

0
103

En çok beğenilen kediler içinde Van Kedisi sadece doğu anadolu bölgesi Van Denizi Havzası’nda yaşayan safkan bir kedi türüdür. En önemli özelliği genetik bir bozukluk sonucu oluşan iki farklı göz rengidir. Van kedisi ipeksi beyaz kürkü, çift renk gözleri, mükemmel avcılığı ve suda oynamayı sevmesiyle en fazla ilgi çeken kedi ırklarından biriside van kedisi’dir.

Van kedileri Göz renklerine göre üç gruba ayrılabilir.

1- Her iki gözü mavi,

2- Her iki gözü kehribar (Sarı renk ve tonları)

3- Çift renk göz ( Diskromatopsi bir gözü mavi diğer gözü kehribar renkte olanlar ) diye gruplandırılır.

Kürk kılları kışın artarken yazın azalır, yüz kasları herhangi bir olay karşısında hayvanın yüz ifadesini belirtecek bir şekil alır, Kas ve iskelet sistemini mükemmel bir şekilde koordineli kontrol edebileceklerinden, hangi pozisyonda yukardan aşağıya bırakılırsa bırakılsın daima ayakları üzerine yere düşer.

Van kedisi uzun beyaz ipeksi kürklü ve Kabarık bir kuyruk tüylerine sahiptir. Van Kedisi; temizlik konusunda diğer kedilere göre daha dikkatlidir cana yakınlığı, oyunu çok sevmesi sahibine bağlı oluşu, onu nadide hale getiren başlıca özellikleridir. Kavun, karpuz gibi meyveleri, hatta dondurmayı büyük bir iştahla yer.

Van kedisi diğer kedilerden farklı olarak kendi isteği ile suyla ve yüzmeyle oynayan ve seven tek kedi türüdür.

Avcılık içgüdüleri gelişmiştir, Keskin duyu organlarının varlığı, karanlık ortamlarda bile çok iyi görülebilen gözleri, sivri pençeleri, keskin dişleri, kıvrak vücudu, ayak parmaklarının üzerinde sessizce yürümesi onu mükemmel bir avcı yapmıştır. Göz ve burun etrafında hassas kılları olduğu için avcı özelli çok gelişmiştir. Bakımı son derece kolaydır. Hareketlidir, sevilmekten ve oynamaktan hoşlanır. Sahiplerine sadıktır.

Yemekten önce patileriyle yemeğin sıcaklığını kontrol etmeleri Van kedisinin, (cerebrum) yani Büyük beyin alanının genişliği, Van kedisinin zekasının göstergesidir.

Van kedilerinin erkeklerinin vücut ağırlığı yaklaşık 3600 gram dişilerinin ise 2900 gram kadardır. Birbirleri ile ilişkilerinde dişiler daha uyumludur. Dişilerin çiftleşmede erkeği seçici özellikleri vardır. Gebelik süresi 62 gün kadardır. Gebeliğin birinci ayından sonra karnı şişmeye başladığı için bu dönemden sonra karnına kimseye dokundurtmaz. Bir seferde 4 yavru doğurur ve yavruların gözleri doğumdan sonra 10.günde açılır. Yavru kedinin doğumundan 25 gün sonra göz renkleri farklılaşmaya başlar ve 40 gün sonra da göz renkleri netleşir.

Anne Van kedisi yeni doğan yavrularını yalayarak temizler ve emzirmeye başlar. Anne kedi, yavrularını 50-60 gün süreyle emzirir. Doğum yaptığı yeri güvenli bulmaz ise en hızlı zamanda daha güvenli yer bulup, yavrularını güvenli alana taşır. Anne yavrularını çok az yalnız bırakır ve sadece ihtiyaçlarını karşılamak için yavrularından uzaklaşır. Yaşam alanlarında Hâkimiyet sağlar, başka kedilerin kendi yaşam alanına girmesine izin vermez

Van kedileri sevilmekten çok hoşlanırlar ve kendisine gösterdiğiniz sevgiye karşılık verirler. Sevimli bu kedi ırkı sahiplerine çok yakın davranır ve severler kendisini seven sahiplerinin kuçaklarına çıkıp kendisini okşamasını isteyebilirler hafifçe ısırabilirler şaşırmayın hemen arkasından yalayarak ve mırıldanarak sevgilerini belli ederler. Van kedileri haberleşmek için bir takım sesler çıkarabilirler ve bu çıkarılan sesler onların hissi durumları ilgili olabilir. Yabancı gördüklerinde tepki gösterebilirler ve yanlarından kaçabilirler.

Yapılan araştırma ve incelemeler sonrasında Van kedisinin eğitime çok iyi cevap verdikleri gözlemlenmiştir. Van kedisi öğretilenleri çok çabuk kavrayıp analiz eder. Tuvalet ihtiyacı için bir yere konulan toprağın yerini hemen ezberleyip bunun haricinde başka bir yeri kullanmadıkları yapılan çalışmalar için tesbit edilmiştir. Van kedisi yavruları 2-3 aylıktan itibaren isimlerini öğrenmektedirler. Ancak bu öğrenmenin ismi öğrenmeden çok tanıdığı ses tonunu analiz ettikleri düşünülmektedir.

Van Kedisinin genetik, morfolojik ve fizyolojik özelliklerini korumak amacıyla, Van 100.Yıl Üniversitesi tarafından Van Kedisi Araştırma Merkezi (VKAM) 1992’de kurulmuştur. Merkez, yetiştirilen kedilerin yanında Van dışındaki aileler tarafından beslenen kedilerin takibini de yapmaktadır. Van kedisinin azalmaması ve melezleşmesinin önlenmesi için gerekli olan tüm çalışmalar yapılmaktadır.

Ayrıca, van kedisi popülâsyonu artırmak amacıyla Ankara Orman Çiftliğinde Van Kedisi Evi projesi hayata geçirilmiştir. Evlerinde Van kedisi sahibi olmak isteyenler, Van Kedisi Araştırma Merkeziyle temasa geçebilir ve yeni bir sevimli dost edinebilirler. Van Kedisi, Van’ın tescilli bir markasıdır.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz