Yavru Köpeklerde Aşının Önemi

0
4
yavru köpek aşı
yavru köpek aşı

Tıpkı insanlara yapılan aşı gibi köpeklere de aşı yapılması bir takım hastalıkların önlenmesine yardım eder. Bu yüzden sizin de yavru köpeğinize zamanı geldiğinde gerekli aşıları yaptırmalısınız. Birazdan aşılarla birlikte önüne geçebileceğiniz köpek hastalıklarından bahsedeceğiz.

Köpek Gençlik Hastalığı – Canine Distemper

Köpeklerde görülen bu hastalığın belirtileri öksürük, ishal, yüksek ateş, kusma, göz iltihabı ve burun akıntısıdır. Bu hastalıkta bazen burun ve taban yastıkçıkları sertleşerek çatlayabilir. Çatlama sonrası nöbetler, kas spazmları ya da köpek felci görülebilir. Köpeklerde gençlik hastalığı ölümcül olabilir.

Köpeklerde Kanlı İshal – Parvovirüs

Parvovirüs kanlı ishalle karakterize olan ve bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığın diğer belirtileri de kusma, enerji kaybı, depresyon ve yüksek ateştir. 6 aydan küçük olan köpekler bu hastalığa yakalanmaya oldukça yatkındır. Ancak daha önceden de belirtiğimiz gibi köpek aşısı ile bu hastalığın önüne geçilebilir.

Köpeklerde Hepatit

Köpeklerde görülen hepatitin belirtileri öksürük, karın ağrısı, nöbetler, kusma ve ishaldir. Köpeğiniz hepatite yakalandıysa göz rengi mavimsi bir renge dönebilir. Hatta buna köpeklerde hepatit gözü de denilmektedir. Özellikle 12 aylıktan küçük olan bu köpekler potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bu hastalığı yakalanma riski ile karşı karşıyadır.

Köpeklerde Leptospirozis

Leptospirozis, enfekte köpeklerin idrarına temas yoluyla geçebilen bir hastalıktır. Bu hastalık weil adı verilen başka bir tür ile sıçan idrarı yoluyla da geçebilmektedir. Leptospirozis’in belirtileri arasında depresyon, yüksek ateş, aşırı susama, cansızlık, sıvı kaybı, karın ağrısı, kusma, kanlı ishal ve sarılıktır. Küçük dostunuzun sarılık hastalığına yakalanıp yakalanmadığını anlamak için derisine bakılabilir. Yavru köpeğinizin göz akları ya da yanak içlerini kontrol ederek sarı renkte olup olmadığını saptayabilirsiniz. Köpeklerde bu hastalık ilerlediğinde birkaç saat içinde bile ölüme götürebilir. Hastalığın lepto formu insanlara da bulaşabilir.

Köpeklerde Nezle – Canine Parainfluenza Virüsü

Halk arasında boğmaca olarak da biline bu virüs son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Köpeklerde nezlede evcil hayvanınızın boğulur gibi bir ses çıkardığı görülür ve kuru kesik bir öksürüğe de rastlanır.

Yazının başında belirttiğimiz üzere bütün bu köpek hastalıkları aşı ile önlenebilir hastalıklardır. Bu yüzden köpek aşı takvimine uyup, evcil hayvanınızı vakti geldiğinde veteriner hekime götürmeli ve aşılarını yaptırmalısınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here