Yavru Tavşan

0
3
yavru tavşan
yavru tavşan

Tavşanlar ülkemizde ve dünyada evcil hayvan olarak beslenmekte olan ve gittikçe popülerleşen canlılardır. Bu canlıların yavruluk dönemleri yetişkinlik dönemlerine göre daha hassastır. Yavru tavşanların hastalığa yakalanma olasılığı daha yüksektir ve yetişkinlere göre daha meraklı, daha hareketli ve ilgiye aç olurlar. Dolayısıyla onlarla ilgilenirken daha nazik ve hoşgörülü olmanız gerekir.

Yavru Tavşan Bakımı

İlk olarak yavru tavşanınıza barınması için bir yaşam alanı yaratmalısınız. Yeteri kadar büyüklükte bir tavşan kafesi de, tavşanınızın dışarı kaçmasını önler. Bazı insanlar tavşanların karton kutularda besleyebileceğini düşünse de bu anlayış tavşanın beden ve ruh sağlığı için uygun değildir. Karton kutuda tavşan beslemek evcil hayvanınızın ayaklarının sürekli ıslak olması, bitlenme gibi bir takım sorunlara yol açar. Eğer tavşanı kutuda beslemeye devam ederseniz o ıslaklıkla birlikte evin içine haşereler de gelecektir. Tavşanınız bu durumdan oldukça rahatsızlık duyar ve sizin kucağınıza dahi gelmek istemezler. Ancak bir tavşan kafesi alırsanız, evcil hayvanınız orada kendini daha güvende ve huzurlu hisseder. Ona yeri geldiğinde yuvasına gitmesinde izin verin ve asla elinizle yuvadan onu çıkarmaya çalışmayın. Aksi halde korkabilir, yuvasına alışmada zorluk çeker. Bazen yalnız kalmasına da izin verin.

Tavşan Kafesi

Eve yeni gelmiş bir tavşan önce yaşayacağı yeri tanımak ister. Size ve evdekilere alışma sürecinde hareketsiz ve korkak davranabilir. Size alıştıktan sonra ise yerinde durmazlar. Onları beslemeye başladığınızda ise oldukça hareketli olurlar ve yeri geldiğinde onu kovalamanız bile gerekebilir. Tavşanınızdaki bu enerjiye hayret edecek, enerjiyi nereden bulduklarını sorgulayacaksınız. Ne olursa olsun yavru tavşanınızın hareketini asla kısıtlamamalısınız. Bu dönemlerinde meraklı ve oldukça hareketli olmaları gayet doğaldır. Sürekli olarak onu kafese sokup kısıtlayacak olursanız da sizden soğuyabilir.

Yavru Tavşan Ne Yer?

İlk 15 gün yavru tavşanlar anne sütü ile beslenmelidir. 15.günden sonra yumuşak besinleri yemeye başlayabilirler. 3.haftayı doldurduklarında da kuru tavşan yemi veya yeşillikleri yemeye başlayabilirler. Yavru tavşanınızın henüz kuru gıdaya hazır olduğunu düşünmüyorsanız 1 aylık olmasını bekleyebilirsiniz.

Tavşanları yapıları gereği az ve sık sık beslenen canlılardır. Yani birkaç lokma yeşillik yedikleri anda doyarlar, koşuşturular ve sonra tekrar bir şeyler yerler. Ancak onları kendi haline bırakmanız ve yemesi için sürekli olarak zorlamamanız gerekir. Yavru tavşanınızı elinizle besleyebilirsiniz.

Tavşan Beslerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tavşanları beslemek ve onların bakımlarını yapmak oldukça keyiflidir. Yavru tavşanlar öğrenmeye oldukça meraklı canlılardır. Bu yüzden her şeyi yalama ve her şeye dokunma eğilimindedirler. İlgilerini çeken ne varsa mutlaka yanlarına giderler, koklarlar veya yalamaya başlarlar. Bu sebepten evde tavşan besleyenlerin ortalık yerde kablo bırakmaması gerekir. Aksi halde kemirgen dostunuz onları kemirebilir. Bu durum bazen elektrik çarpmalarına, hatta hayatlarını kaybetmelerine yol açabilir. Yine ortalıkta olan boyalar, spreyler veya temizlik malzemeleri de ortalıkta olmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here