Yaz Aylarında Kedileri Serinletmek İçin Tavsiyeler

0
25
kedi serinletme
kedi serinletme

Yaz aylarında havanın ısınmasıyla birlikte kedilerde de kalp problemleri, güneş çarpması, nefes alma sorunları gibi bir takım sağlık sorunları görülebilir. Bu sebeple özellikle yaz aylarında kedinizi serinletecek tavsiyelere kulak vermelisiniz. Peki kedileri yaz aylarında kedileri nasıl serinletebiliriz?

Sıcak Aylarda Kedi Bakımı

Eğer kedinizle birlikte araba yolculuğu yapıyorsanız, kısa süreli daha olsa kedinizi asla arabada bırakmayın. Çünkü arabanın içerisi yaz aylarında çabuk ısınır ve oldukça sıcak olur. Arabanın penceresini biraz açık bırakmak da işe yaramayacağı gibi kedinizin dışarı kaçmasına neden olabilir.

Kedinize sürekli olarak taze ve temiz su bulma imkanını yaratmalısınız. Sıcak havalarda suyun buharlaşmasından dolayı da birçok kedi su kabı bulundurmanız yarar vardır. Kapları evin birçok yerine koyun ki, kedinizin ulaşması kolay olsun.

Özellikle sıcak aylarda kedinizin tüylerini traş etmeyin. Aksi halde güneş ışınlarına doğrudan maruz kalacaklarından derisinde yanıklar oluşabilir. Açık renkli tüylere sahip kedilerin de yaz aylarından güneşten ekstra korunmaları gerekir.

Kedinizi asla dışarıda bırakmayın. Gölge bir yerde kendini korur diye düşünseniz bile gölgedeki sıcaktan evcil hayvanınız bunalabilir.

Kedinizde görülebilecek güneş çarpması belirtilerini göz ardı etmemeniz gerekir. Nefes nefese kalma, nefes almada zorluk çekme, hızlı kalp atışları gibi bir takım belirtiler güneş çarpmasından kaynaklıdır. Kedilerin sarhoş gibi yürümesi ve diş etlerinin de kırmızı hale gelmesi diğer semptonlardır. Bu semptonlardan herhangi birini kedinizde görürseniz hemen veteriner hekime götürün.

Kedinizi Serinletin

İşe gitmeden veya dışarı çıkmadan önce evi mümkün olduğunca serinletmenizde yarar vardır. Perdenizi örtün, klimayı düşük seviyede açık bırakın.

Dilerseniz gece bir şişeye su doldurun ve buzluğa atın. Donmuş olan bu şişeyi gündüz çıkarın ve kedinizin uyuduğu yerin yakınına koyun. Şişeden gelen serinletici hava evcil hayvanınızı da serinletecektir.

Evinizin bodrum katı varsa zaman zaman orada dolaşmasına da izin verebilirsiniz. Bodrum katları diğer katlara göre daha serin olur.

Verandanız varsa kedinizin burada oyun oynamasına izin verebilirsiniz. Eğer oynadığı alana güneş geliyorsa güneşlikle o kısmı da gölge haline getirmelisiniz. Verandanın farklı noktalarına su kapları yerleştirmeyi de unutmayın. Gün boyunca ara ara suyun bitip bitmediğini kontrol edin.

Kedinizle uzun yola gidecekseniz bu yolculuğunuzu ya sabah erkenden ya da gece vakti yapmanızda yarar vardır. Seyahat ederken arabanın klimasını açmanızda yarar vardır ve hava akımının kedinize kadar ulaştığından da emin olun.

Gün içerisinde seyahat edecekseniz kedinizin taşıma çantasının üstüne ıslak bir havlu koyabilirsiniz.

Kedi mama ve su kabını direkt olarak güneş altında bırakmayın. Dilerseniz suyu soğutmak için içine 1-2 adet buz parçası atabilirsiniz. Daha fazlası evcil hayvanınıza zarar verebilir.

Sıcak günlerde kedinizin dışarıya çıkmasına izin vermeyin.

Sıcak günlerde kedinizi gözlemleyin. Gün içinde mamasına ve su kabına da bakın. Akşamları dışarı çıkmadan önce de kontrol etmenizde yarar vardır.

Eğer birkaç günlüğüne bir yere gidecekseniz ve kediniz evde kalacaksa ona bakması için bir tanıdığınızdan yardım isteyin.

Çok sıcak bölgelerde yaşıyorsanız otomatik kedi su kabı da alabilirsiniz.

Dilerseniz düşük elektrik harcayan sürekli soğuk kalabilen bir kedi yatağı da satın alabilirsiniz.

Yaz aylarında herkes stresli olabilir. Fakat kedilerin güvende ve sağlıklı olduklarından sizin emin olmanız gerekir. Çünkü sorumlulukları sizdedir. Kedinizin serinlemiş ve rahat tavırlar sergilemesi kedi sahibi olarak sizi de mutlu eder. Daha sonra kendinizin size ne kadar minnettar olduğunu göreceksiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here